Salzburg Trailrunning Festival
Sun, October 25, 2026
5020 Salzburg
5020 Salzburg
Wettbewerbe
- 5.5k
- 6.4k (teams)
- 9.1k
- 13k
- 23.8k
- 36.8k Trailrun
- 42.3k Trailrun
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.5 K |
Video
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kapitelplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapitelplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.4 K |
| Participants: | adults |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 210 meters |
Video
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 210m and descents with a total elevation loss of 210m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kapitelplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapitelplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9.1 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1110 meters |
Video
Course
The start and finish lines for this mountain run are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1110m and descents with a total elevation loss of 1110m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kapitelplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapitelplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 490 meters |
Video
Course
This race is on a rolling 0.004 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 490m and descents with a total elevation loss of 490m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kapitelplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapitelplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 23.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1140 meters |
Video
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1140m and descents with a total elevation loss of 1140m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kapitelplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapitelplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 36.8 K |
Video
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kapitelplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapitelplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 42.3 K |
Video
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kapitelplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kapitelplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Sport Team Salzburg / G-Sport
Johannes-Filzer-Straße 28/66
5020 Salzburg
Austria
Tel.: +43 (0) 664 / 8474 207
Email: event@g-sport.at
Link:
Website
Johannes-Filzer-Straße 28/66
5020 Salzburg
Austria
Tel.: +43 (0) 664 / 8474 207
Email: event@g-sport.at
Link:
Website
7489/994599/2026-03-24 23:29:02