Trumer Triathlon
July 24 - July 26, 2026
5162 Obertrum am See
5162 Obertrum am See
Wettbewerbe
- 3k Swim
- 1.4k Swim
- ½ hour run
- Swim & Bike (90,4 km)
- Triathlon (15,25 km)
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Olympic distance)
- Triathlon (Half distance )
- Relay triathlon (Half distance )
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | Swim |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 3 K |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Friday, July 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | Swim |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 1.4 K |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:10 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Duration: | ½ hrs. |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | Swim & Bike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 90.4 K |
| Swimming: | 1.9 K |
| Running: | 88.5 K |
Video
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.25 K |
| Cycling: | 12.5 K |
| Running: | 2.5 K |
| Participants: | adults |
Video
Course
This race is on a loop course (one lap).
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 25.4 M |
| Running: | 5.2 M |
| Participants: | adults |
Video
Course
This race is on a loop with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:15 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 25.4 M |
| Running: | 5.2 M |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
Video
Course
This race is on a loop with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:15 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 41.8 M |
| Running: | 10 M |
| Participants: | adults |
Video
Course
This race is on a loop with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 88.5 M |
| Running: | 21.1 M |
| Participants: | adults |
Video
Course
This race is on a loop with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 88.5 M |
| Running: | 21.1 M |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
Video
Course
This race is on a loop with multiple laps.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zielareal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Tourismusverband Obertrum am See
Schulstraße 2
5162 Obertrum am See
Austria
Tel.: +43 (0) 664 / 8474 207
Email: event@trumer-triathlon.at
Link:
Website
Schulstraße 2
5162 Obertrum am See
Austria
Tel.: +43 (0) 664 / 8474 207
Email: event@trumer-triathlon.at
Link:
Website
14130/980170/2025-10-08 22:17:04