Tschirgant Skyrun
Sat, June 13, 2026
6460 Imst
6460 Imst
Wettbewerbe
- 16.9k Trailrun
- 26.6k Trailrun
- 42.6k Trailrun
- 53.2k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 16.9 K |
| Participants: | adults and youth |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-300-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 800 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 800m and descents with a total elevation loss of 800m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Imster Sportzentrum am Raun 25, 6460 Imst
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 26.6 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-300-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1900 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1900m and descents with a total elevation loss of 1900m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Imster Sportzentrum am Raun 25, 6460 Imst
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 42.6 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-300-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2300 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2300m and descents with a total elevation loss of 2300m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Imster Sportzentrum am Raun 25, 6460 Imst
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 53.2 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-300-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3500 meters |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 3500m and descents with a total elevation loss of 3500m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Imster Sportzentrum am Raun 25, 6460 Imst
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
27130/981582/2025-10-19 15:39:06