Vitallauf
6073 Sistrans
- 1.3k
- 1.3k
- 5k
- 250k
- 500k
- 800k
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 1.25 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | 10.00 EUR |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 20 meters |
Entry Fee
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Telephone registration
You can register by telephone by calling 06649104219Closing date for entries
The closing date for entries is Friday, June 12, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 1.25 K |
| Entry fees: | free |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 20 meters |
Entry Fee
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Telephone registration
You can register by telephone by calling 06649104219Closing date for entries
The closing date for entries is Friday, June 12, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | women |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | 15.00 to 25.00 EUR |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 20 meters |
Entry Fee
- 15.00 EUR up to and including Tue, March 31, 2026
- 20.00 EUR up to and including Wed, April 30, 2025
- 25.00 EUR up to and including Sat, May 31, 2025
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Telephone registration
You can register by telephone by calling 06649104219Closing date for entries
The closing date for entries is Friday, June 12, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 250 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | free |
| Course profile: | flat course |
Entry Fee
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Telephone registration
You can register by telephone by calling 06649104219Closing date for entries
The closing date for entries is Friday, June 12, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 500 K |
| Entry fees: | free |
| Course profile: | flat course |
Entry Fee
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Telephone registration
You can register by telephone by calling 06649104219Closing date for entries
The closing date for entries is Friday, June 12, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
children/youth
Race Overview
| Date: | Saturday, June 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 800 K |
| Entry fees: | free |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 20 meters |
Entry Fee
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Telephone registration
You can register by telephone by calling 06649104219Closing date for entries
The closing date for entries is Friday, June 12, 2026 .Day-of registration
Late entries are accepted on race day.Late registration
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Volksschule/Gemeindesaal, 6073 Sistrans
children/youth
Nearby accommodations
Contact
28571/961856/2025-06-03 09:21:04