X-Triathlon Innsbruck
June 2026
6020 Innsbruck
6020 Innsbruck
Wettbewerbe
- Triathlon (16,6 km)
- Relay triathlon (16,6 km)
- Triathlon (33,2 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 12 K |
| Running: | 4.1 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josef-Mayr- Nusser-Weg 29 /Baggersee, 6020 Innsbruck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 12 K |
| Running: | 4.1 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josef-Mayr- Nusser-Weg 29 /Baggersee, 6020 Innsbruck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1 K |
| Cycling: | 24 K |
| Running: | 8.2 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josef-Mayr- Nusser-Weg 29 /Baggersee, 6020 Innsbruck
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28135/967792/2025-07-03 13:12:29