Zipfer Crosslauf
June 2026
4871 Zipf
4871 Zipf
Wettbewerbe
- Cross duathlon (teams, 15,3 km)
- 5.3k relay
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, June 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:45 PM |
| Sport: | cross duathlon |
| Cycling: | 10 K |
| Running: | 5.3 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, June 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | students |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, June 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
8114/968451/2025-07-09 18:41:02