Meia Maratona Int. do Rio
Sun, August 16, 2026
Rio de Janeiro
Rio de Janeiro
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Av. Infante Dom Henrique, Rio de Janeiro
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Av. Infante Dom Henrique, Rio de Janeiro
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 13.1M.
Where:
Praia de São Conrado, Rio de Janeiro
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Av. Infante Dom Henrique, Rio de Janeiro
Nearby accommodations
Contact
4184/984192/2025-11-10 15:09:03