Tamarack Ottawa Race Weekend
May 23 - May 24, 2026
Ottawa K1N 8V5
Ottawa K1N 8V5
Wettbewerbe
- 2k
- 5k
- 10k
- 13.1M
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottawa, Queen Elizabeth Drive
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottawa, Queen Elizabeth Drive
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottawa, Queen Elizabeth Drive
Race Overview
| Date: | Sunday, May 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottawa, Queen Elizabeth Drive
Race Overview
| Date: | Sunday, May 24, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ottawa, Queen Elizabeth Drive
Nearby accommodations
Contact
1239/970775/2025-07-23 15:45:02