Ultra Paine 21K, 35K, 50K, 80K
September 2026
Torres del Paine
Torres del Paine
Wettbewerbe
- 21k Trailrun
- 35k Trailrun
- 50k Trailrun
- 80k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 21 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 940 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 940m and descents with a total elevation loss of 940m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Puerto Natales
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 35 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1470 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1470m and descents with a total elevation loss of 1470m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Puerto Natales
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 50 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1630 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1630m and descents with a total elevation loss of 1630m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Puerto Natales
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 80 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 3220 meters |
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 3220m and descents with a total elevation loss of 3220m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Puerto Natales
Nearby accommodations
Contact
27673/980185/2025-10-09 00:11:05