Ultra Fiord
January 2027
Puerto Natales
Puerto Natales
Wettbewerbe
- 15k
- 27k
- 26.2M
- 60k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 30, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 900 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 900m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tierra del Fuego, Puerto Natales
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 30, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 27 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1600 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tierra del Fuego, Puerto Natales
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 30, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2800 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2800m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tierra del Fuego, Puerto Natales
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 30, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 60 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 4000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 4000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Tierra del Fuego, Puerto Natales
Nearby accommodations
Contact
27097/991649/2026-02-12 00:11:06