Ultramaraton Chone 2019
January 2027
CHONE
CHONE
Wettbewerbe
- 100k
- 150k
- 52k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 100 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1200 meters |
Video
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1200m and descents with a total elevation loss of 1200m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
parque
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 16, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 150 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1500 meters |
Video
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1500m and descents with a total elevation loss of 1500m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
parque
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 52 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1000 meters |
Video
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m and descents with a total elevation loss of 1000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
parque
Nearby accommodations
Contact
Frank Ruiz / Marcos Garcia
Bolivar y SUcre
Tel.: +593999355983
Email: chonecorre@gmail.com
Link:
Website
Bolivar y SUcre
Tel.: +593999355983
Email: chonecorre@gmail.com
Link:
Website
16147/991066/2026-01-30 05:11:04