Hivernale des Templiers 2018
November 2026
12210 Roquefort-sur-Soulzon
12210 Roquefort-sur-Soulzon
Wettbewerbe
- 7k
- 11k
- 22k
- 36k
- 60k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 22 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 36 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 60 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
15960/987341/2025-12-05 11:41:04