Hembser 3-Dörfer Lauf
Fri, July 17, 2026
33034 Hembsen
33034 Hembsen
Wettbewerbe
- 4.9k
- 4.9k Walk/Nordic walk
- 10k
- 18k
Race Overview
| Date: | Friday, July 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.9 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hembsen, Lange Straße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hembsen, Lange Straße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 4.9 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hembsen, Lange Straße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hembsen, Lange Straße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hembsen, Lange Straße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hembsen, Lange Straße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, July 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 18 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hembsen, Lange Straße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hembsen, Lange Straße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
4914/978945/2025-09-28 18:45:03