Adelsberglauf
Sun, June 14, 2026
09127 Chemnitz
09127 Chemnitz
Wettbewerbe
- 2.5k
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:10 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Cervantesstraße, 09127 Chemnitz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:10 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Cervantesstraße, 09127 Chemnitz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Cervantesstraße, 09127 Chemnitz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
4952/992930/2026-03-06 19:29:03