Dorflauf
Sun, June 7, 2026
31275 Arpke
31275 Arpke
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 7.5k Walk/Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Waldbad 5, 31275 Lehrte-Arpke
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Waldbad 5, 31275 Lehrte-Arpke
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Waldbad 5, 31275 Lehrte-Arpke
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Waldbad 5, 31275 Lehrte-Arpke
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Waldbad 5, 31275 Lehrte-Arpke
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Waldbad 5, 31275 Lehrte-Arpke
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Waldbad 5, 31275 Lehrte-Arpke
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Waldbad 5, 31275 Lehrte-Arpke
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
27771/992471/2026-02-27 16:31:05