28. Norderstedter Stadtlauf
Sun, June 7, 2026
22844 Friedrichsgabe (Norderstedt)
22844 Friedrichsgabe (Norderstedt)
Wettbewerbe
- 2.9k
- 5k
- 5k Walk/Nordic walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.9 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Norderstedt, Am Hallenbad 14
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Norderstedt, Am Hallenbad 14
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Norderstedt, Am Hallenbad 14
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Norderstedt, Am Hallenbad 14
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:05 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Norderstedt, Am Hallenbad 14
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Norderstedt, Am Hallenbad 14
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Norderstedt, Am Hallenbad 14
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Norderstedt, Am Hallenbad 14
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
6241/983125/2025-10-26 17:24:15