Beller Volkslauf
July 2026
32805 Horn Bad Meinberg - Belle
32805 Horn Bad Meinberg - Belle
Wettbewerbe
- 5.8k
- 8.5k Walk/Nordic walk
- 10.3k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Oberbelle, 32805 Horn-Bad Meinberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 8.45 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Oberbelle, 32805 Horn-Bad Meinberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Oberbelle, 32805 Horn-Bad Meinberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6137/969716/2025-07-16 19:11:02