Stadtwerke Borken Triathlon
Sat, August 8, 2026
46325 Borken, Westf
46325 Borken, Westf
Wettbewerbe
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (24,8 km)
- Relay triathlon (49,9 km)
- Triathlon (49,9 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.3 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 4.5 M |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Borken Pröbstinger Busch 16
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Borken Pröbstinger Busch 16
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 4.5 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Borken Pröbstinger Busch 16
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Borken Pröbstinger Busch 16
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.9 K |
| Cycling: | 40 K |
| Running: | 9 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Borken Pröbstinger Busch 16
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Borken Pröbstinger Busch 16
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.9 K |
| Cycling: | 40 K |
| Running: | 9 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Borken Pröbstinger Busch 16
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Borken Pröbstinger Busch 16
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
13689/992204/2026-02-26 00:01:03