Meerhardt Extreme
February 2027
51645 Gummersbach Dieringhausen
51645 Gummersbach Dieringhausen
Wettbewerbe
- 5k
- 7k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 200 meters |
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 200m.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 5k .
Where:
Dieringhauser Straße 56, 51645 Gummersbach
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 5k .
Where:
Dieringhauser Straße 56, 51645 Gummersbach
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 7 K |
| Entry fees: | |
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, February 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 18 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 310 meters |
Age restrictions
Participants must be 18 or older on race day.
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 310m.
Where is the start?
What:
Start : for the race: 10k .
Where:
Dieringhauser Straße 56, 51645 Gummersbach
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 10k .
Where:
Dieringhauser Straße 56, 51645 Gummersbach
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5726/991917/2026-02-19 14:11:02