Drensteinfurt Triathlon
Sun, May 17, 2026
48317 Drensteinfurt
48317 Drensteinfurt
Wettbewerbe
- Swim & Run (0,25 km)
- Triathlon (12,7 km)
- Relay triathlon (12,7 km)
- Relay triathlon (25,4 km)
- Triathlon (25,4 km)
- Triathlon (50,8 km)
- Relay triathlon (50,8 km)
- Triathlon (76,2 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:50 AM |
| Sport: | Swim & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 0.25 K |
| Swimming: | 0.05 K |
| Running: | 0.2 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Erlfeld 4, 48317 Drensteinfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 10 K |
| Running: | 2.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Erlfeld 4, 48317 Drensteinfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 10 K |
| Running: | 2.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Erlfeld 4, 48317 Drensteinfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Erlfeld 4, 48317 Drensteinfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Erlfeld 4, 48317 Drensteinfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.8 K |
| Cycling: | 40 K |
| Running: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Erlfeld 4, 48317 Drensteinfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.8 K |
| Cycling: | 40 K |
| Running: | 10 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Erlfeld 4, 48317 Drensteinfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, May 17, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.2 K |
| Cycling: | 60 K |
| Running: | 15 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Im Erlfeld 4, 48317 Drensteinfurt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
29325/999512/2026-04-25 15:43:05