18. Havelberg-Triathlon
Sat, June 6, 2026
39539 Havelberg
39539 Havelberg
Wettbewerbe
- Swim & Bike (22,75 km)
- Swim & Bike (45,4 km)
- Triathlon (27,75 km)
- Triathlon (27,75 km)
- Bike & Run (27 km)
- Triathlon (55,4 km)
- Relay triathlon (55,4 km)
- Bike & Run (54 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Swim & Bike |
| Distance: | 22.75 K |
| Swimming: | 0.75 K |
| Running: | 22 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Spülinsel, 39539 Havelberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Swim & Bike |
| Distance: | 45.4 K |
| Swimming: | 1.4 K |
| Running: | 44 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Spülinsel, 39539 Havelberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 K |
| Cycling: | 22 K |
| Running: | 5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Spülinsel, 39539 Havelberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 K |
| Cycling: | 22 K |
| Running: | 5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Spülinsel, 39539 Havelberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:20 AM |
| Sport: | Bike & Run |
| Distance: | 27 K |
| Cycling: | 22 K |
| Running: | 5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Spülinsel, 39539 Havelberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.4 K |
| Cycling: | 44 K |
| Running: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Spülinsel, 39539 Havelberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.4 K |
| Cycling: | 44 K |
| Running: | 10 K |
| Relay: | 2-3-person relay |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Spülinsel, 39539 Havelberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Bike & Run |
| Distance: | 54 K |
| Cycling: | 44 K |
| Running: | 10 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Spülinsel, 39539 Havelberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
13779/990948/2026-01-28 15:31:04