54. Herbstlauf des LSV Porz
Sat, October 17, 2026
51147 Köln-Porz-Eil
51147 Köln-Porz-Eil
Wettbewerbe
- 5k Walk/Nordic walk
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gut Leidenhausen, 51147 Köln
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gut Leidenhausen, 51147 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gut Leidenhausen, 51147 Köln
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gut Leidenhausen, 51147 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 16 or older on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Gut Leidenhausen, 51147 Köln
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gut Leidenhausen, 51147 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
2315/986564/2025-11-29 13:25:03