Herbstwaldlauf
November 2026
51709 Marienheide-Rodt
51709 Marienheide-Rodt
Wettbewerbe
- 3.4k Run & Walk
- 5.4k Run & Walk
- 10.4k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:05 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 3.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brucher Talsperre / Waldlauf, 51709 Marienheide
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brucher Talsperre / Waldlauf, 51709 Marienheide
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Brucher Talsperre / Waldlauf, 51709 Marienheide
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
29036/985992/2025-11-22 18:01:05