Hildburghäuser Stadtlauf
August 2026
98645 Hildburghausen
98645 Hildburghausen
Wettbewerbe
- 6k
- 6k Nordic walk
- 10.5k
- 10.5k Nordic walk
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 16 to 19 |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 19 on race day.
Course
This race is on a rolling course.
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F 16-19: | year of birth 2007-2010 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 6 K |
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 20 |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Participants must be 20 or older on race day.
Course
This race is on a rolling course.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 10.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
6040/975250/2025-09-04 17:11:03