Ilmenauer Osterlauf
April 2027
98693 Ilmenau
98693 Ilmenau
Wettbewerbe
- 10k
- 10k Nordic walk
- 20k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 98693 Ilmenau, OT Heyda
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 98693 Ilmenau, OT Heyda
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 20 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz, 98693 Ilmenau, OT Heyda
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
6344/997834/2026-04-16 10:11:03