Insellauf der AOK
Sun, June 21, 2026
23999 Insel Poel
23999 Insel Poel
Wettbewerbe
- 5.3k
- 5.3k Nordic walk
- 11k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.3 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 36 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kirchdorf, Insel Poel, Strandstrasse
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kirchdorf, Insel Poel, Strandstrasse
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.3 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 36 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kirchdorf, Insel Poel, Strandstrasse
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kirchdorf, Insel Poel, Strandstrasse
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 64 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kirchdorf, Insel Poel, Strandstrasse
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kirchdorf, Insel Poel, Strandstrasse
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
8539/984608/2025-11-20 13:43:03