3 Berge Lauf
April 2027
35114 Haina-Dodenhausen
35114 Haina-Dodenhausen
Wettbewerbe
- 4.7k
- 13.7k
- 26.2k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 130 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 130m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Gemündener Straße 1
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 370 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 370m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Gemündener Straße 1
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 950 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 950m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, Gemündener Straße 1
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5814/998939/2026-04-23 13:11:02