KN Förde Triathlon Kiel powered by Volksbanken Raiffeisenbanken
Sun, August 16, 2026
24105 Kiel
24105 Kiel
Wettbewerbe
- Relay triathlon (7,3 km)
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (Sprint distance)
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 5.5 K |
| Running: | 1.5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Kiellinie, Seebad Düsternbrook
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Kiellinie, Seebad Düsternbrook
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
| Age: | 16 to 80 |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 80 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Kiellinie, Seebad Düsternbrook
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Kiellinie, Seebad Düsternbrook
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kiel, Kiellinie, Seebad Düsternbrook
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kiel, Kiellinie, Seebad Düsternbrook
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
13804/987483/2025-12-06 16:39:04