Kölner Leselauf
Thu, May 28, 2026
50667 Köln
50667 Köln
Wettbewerbe
- 12k Bicycle tour
- 5k
- 5k Walk
- 10k
Race Overview
| Date: | Thursday, May 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 PM |
| Sport: | Cycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
RheinEnergieSTADION, 50667 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Thursday, May 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
RheinEnergieSTADION, 50667 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Thursday, May 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:10 PM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
RheinEnergieSTADION, 50667 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Thursday, May 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
RheinEnergieSTADION, 50667 Köln
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5748/992144/2026-02-24 18:25:03