45. Königseer Stadtwaldlauf
Sun, August 30, 2026
07426 Königsee
07426 Königsee
Wettbewerbe
- 5k
- 11.5k Nordic walk
- 11.5k
- 20.5k
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldseebad, Königsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:35 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldseebad, Königsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.5 K |
| Participants: | children |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldseebad, Königsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:40 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 20.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Waldseebad, Königsee
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3123/987505/2025-12-07 09:59:03