Kronberger Bike+Run
October 2026
61476 Kronberg
61476 Kronberg
Wettbewerbe
- Bike & Run (teams, 14 km)
- Bike & Run (teams, 26,4 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | Bike & Run |
| Distance: | 14 K |
| Cycling: | 7 K |
| Running: | 7 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
MTV-Sportplatz, Schülerwiesen 1, 61476 Kronberg/ Ts.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Bike & Run |
| Distance: | 26.4 K |
| Cycling: | 13.2 K |
| Running: | 13.2 K |
| Teams: | 2-person team (team members race at the same time) |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
MTV-Sportplatz, Schülerwiesen 1, 61476 Kronberg/ Ts.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
27117/982849/2025-10-24 19:31:08