Kurt-Schumacher-Promenade parkrun
July 2026
97072 Würzburg
97072 Würzburg
Wettbewerbe
- 5k
- 5k
- 5k
- 5k
- 5k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sebastian-Kneipp-Steg, Kurt Schumacher Promenade, 97072 Würzburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sebastian-Kneipp-Steg, Kurt Schumacher Promenade, 97072 Würzburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 8, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sebastian-Kneipp-Steg, Kurt Schumacher Promenade, 97072 Würzburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sebastian-Kneipp-Steg, Kurt Schumacher Promenade, 97072 Würzburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat out-and-back course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sebastian-Kneipp-Steg, Kurt Schumacher Promenade, 97072 Würzburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
27510/975129/2025-09-04 09:11:08