Lausitz Marathon
Sat, May 16, 2026
01998 Klettwitz
01998 Klettwitz
Wettbewerbe
- 17.4k Bicycle tour
- 17.4k Bicycle tour (relay)
- 2k
- 5.8k
- 5.8k Inline skating
- 11.4k Inline skating
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | Cycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17.4 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Klettwitz, Lausitzallee 1,DEKRA-TestOval
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | Cycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17.4 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Klettwitz, Lausitzallee 1,DEKRA-TestOval
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:40 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Klettwitz, Lausitzallee 1,DEKRA-TestOval
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.8 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Klettwitz, Lausitzallee 1,DEKRA-TestOval
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | (inline) skating |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.8 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Klettwitz, Lausitzallee 1,DEKRA-TestOval
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | (inline) skating |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.428 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Klettwitz, Lausitzallee 1,DEKRA-TestOval
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
6047/999031/2026-04-23 22:01:02