15. Lauterlauf
Sun, May 3, 2026
89584 Lauterach (Alb-Donau-Kreis)
89584 Lauterach (Alb-Donau-Kreis)
Wettbewerbe
- 6k Run/Walk/Nordic walk
- 6k Walk/Nordic walk
- 12.6k Run/Walk/Nordic walk
- 12.6k Walk/Nordic walk
Race Overview
| Date: | Sunday, May 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:55 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lautertalstraße, 89584 Lauterach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 6 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lautertalstraße, 89584 Lauterach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:25 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 12.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lautertalstraße, 89584 Lauterach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 12.6 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Lautertalstraße, 89584 Lauterach
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
4357/981435/2025-10-17 23:29:11