30. Menden Cross-Triathlon
58706 Menden (Sauerland)
- Cross triathlon (8,6 km)
- cross triathlon (Sprint distance)
- Cross triathlon (relay, Sprint distance)
- Cross triathlon (35,2 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 6.2 K |
| Running: | 2.2 K |
| Entry fees: | |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
children/youth
dp.event.participants.label
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 12.4 M |
| Running: | 4.8 M |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
Age restrictions
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Age groups
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F 20: | year of birth 2002-2006 |
| M/F 25: | year of birth 1997-2001 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.participants.label
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 12.4 M |
| Running: | 4.8 M |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 15 |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 15 / 6 km |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
Age restrictions
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
children/youth
dp.event.participants.label
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | cross triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1 K |
| Cycling: | 24.8 K |
| Running: | 9.4 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 18 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
Age restrictions
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Menden, Bürgerbad Leitmecke
Age groups
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F 20: | year of birth 2002-2006 |
| M/F 25: | year of birth 1997-2001 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.participants.label
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
Pater-Alker-Weg 28
58706 Menden
Germany
Tel.: 0171 2606159
Email: hj.kasselmann@t-online.de
Links: Official race info |
Website
14050/987303/2025-12-05 10:29:04