Messepokallauf
March 2027
04159 Leipzig
04159 Leipzig
Wettbewerbe
- 7k
- 7.5k Walk/Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7 K |
| Participants: | youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Leipzig, An der Elster 35
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Leipzig, An der Elster 35
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F U18: | year of birth 2010-2011 |
| M/F U20: | year of birth 2008-2009 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 6 to 80 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 6 and 80 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Leipzig, An der Elster 35
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Leipzig, An der Elster 35
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 13, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | men |
| Age: | 20 to 69 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 20 and 69 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Leipzig, An der Elster 35
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Leipzig, An der Elster 35
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
3610/995027/2026-03-26 10:21:02