Treibjagd im Dunkelwald
July 17 - July 20, 2026
08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
Wettbewerbe
- 5.5k Mountain biking
- 30k Mountain biking
- 60k Mountain biking
- 30k Mountain biking
- 60k Mountain biking
- 32k Mountain biking
- 62k Mountain biking
Race Overview
| Date: | Friday, July 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.5 K |
| Age: | older than 13 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 320 meters |
Age restrictions
Participants must be 13 or older on race day.
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 320m and descents with a total elevation loss of 320m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcenter Rabenberg, Rabenberg 6, 08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30 K |
| Age: | older than 13 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1000 meters |
Age restrictions
Participants must be 13 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m and descents with a total elevation loss of 1000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcenter Rabenberg, Rabenberg 6, 08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 60 K |
| Age: | older than 17 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2000 meters |
Age restrictions
Participants must be 17 or older on race day.
Course
This race is on a rolling 0.02 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 2000m and descents with a total elevation loss of 2000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcenter Rabenberg, Rabenberg 6, 08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:30 PM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 30 K |
| Age: | older than 13 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 840 meters |
Age restrictions
Participants must be 13 or older on race day.
Course
This race is on a rolling 0.009 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 840m and descents with a total elevation loss of 840m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcenter Rabenberg, Rabenberg 6, 08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, July 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 60 K |
| Age: | older than 17 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1680 meters |
Age restrictions
Participants must be 17 or older on race day.
Course
This race is on a rolling 0.009 miles multiple-loop course (multiple laps). The course has climbs with a total elevation gain of 1680m and descents with a total elevation loss of 1680m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcenter Rabenberg, Rabenberg 6, 08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Monday, July 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 32 K |
| Age: | older than 13 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1000 meters |
Age restrictions
Participants must be 13 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m and descents with a total elevation loss of 1000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcenter Rabenberg, Rabenberg 6, 08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Monday, July 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 62 K |
| Age: | older than 17 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1850 meters |
Age restrictions
Participants must be 17 or older on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1850m and descents with a total elevation loss of 1850m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Trailcenter Rabenberg, Rabenberg 6, 08359 Breitenbrunn/Erzgebierge
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16779/980156/2025-10-08 22:01:04