Oberholzer Volkssportlauf
September 2026
04463 Großpösna
04463 Großpösna
Wettbewerbe
- 2.5k
- 5k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 2.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Botanischer Garten, Störmthaler Weg 2, Großpösna
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Botanischer Garten, Störmthaler Weg 2, Großpösna
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:25 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Botanischer Garten, Störmthaler Weg 2, Großpösna
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3162/980631/2025-10-10 10:31:02