Ostritzer Frühjahrslauf / 14. Roland-Pietsch-Gedenklauf
April 2027
02899 Ostritz
02899 Ostritz
Wettbewerbe
- 4k
- 4k Walk
- 12k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ostritz, Schulstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ostritz, Schulstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 4 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ostritz, Schulstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ostritz, Schulstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 11, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 12 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Ostritz, Schulstraße
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ostritz, Schulstraße
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5920/999286/2026-04-24 10:41:03