Pankower GESOBAU Frühlingslauf
Sat, March 28, 2026
13156 Berlin
13156 Berlin
Wettbewerbe
- 2.5k
- 5k
- 10k
- 12.5k
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 2.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Paul-Zobel-Sportplatz/Schönholzer Heide, Hermann-Hesse-Str. 80, 13156 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Paul-Zobel-Sportplatz/Schönholzer Heide, Hermann-Hesse-Str. 80, 13156 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Paul-Zobel-Sportplatz/Schönholzer Heide, Hermann-Hesse-Str. 80, 13156 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Paul-Zobel-Sportplatz/Schönholzer Heide, Hermann-Hesse-Str. 80, 13156 Berlin
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
3413/993559/2026-03-15 15:07:02