Q-Tri Bornhöved
August 2026
24619 Bornhöved
24619 Bornhöved
Wettbewerbe
- Relay triathlon (13,7 km)
- Triathlon (13,7 km)
- Triathlon (27,5 km)
- Relay triathlon (Sprint distance)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 11 K |
| Running: | 2.5 K |
| Participants: | youth |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Youth age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Children's age groups:
| M/F U10: | year of birth 2017-2018 |
| M/F U12: | year of birth 2015-2016 |
Youth age groups:
| M/F U14: | year of birth 2013-2014 |
| M/F U16: | year of birth 2011-2012 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 11 K |
| Running: | 2.5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 K |
| Cycling: | 22 K |
| Running: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.5 M |
| Cycling: | 22 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
13857/975285/2025-09-05 00:11:04