43. Rhein-Ruhr-Marathon
Sun, May 10, 2026
47055 Duisburg
47055 Duisburg
Wettbewerbe
- 13.1M
- 13.1M (relay)
- 26.2M (Handcycling )
- 26.2M (Inline skating )
- 26.2M relay
- 26.2M
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kruppstraße, Duisburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schauinsland-Reisen-Arena, Duisburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kruppstraße, Duisburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schauinsland-Reisen-Arena, Duisburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | handcycling |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kruppstraße, Duisburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schauinsland-Reisen-Arena, Duisburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | (inline) skating |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kruppstraße, Duisburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schauinsland-Reisen-Arena, Duisburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:28 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kruppstraße, Duisburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schauinsland-Reisen-Arena, Duisburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kruppstraße, Duisburg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schauinsland-Reisen-Arena, Duisburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
91/980846/2025-10-12 12:46:54