43. Riesenbecker POLYVLIES-Triathlon
Sun, August 30, 2026
48477 Hörstel
48477 Hörstel
Wettbewerbe
- Triathlon (9,4 km)
- Relay triathlon (25,6 km)
- Triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Olympic distance)
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.2 K |
| Cycling: | 6.7 K |
| Running: | 2.5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Torfmoorseestraße, 48477 Hörstel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.6 K |
| Cycling: | 20 K |
| Running: | 5 K |
| Relay: | 3-person relay |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Torfmoorseestraße, 48477 Hörstel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.6 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Torfmoorseestraße, 48477 Hörstel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 40.2 M |
| Running: | 10 M |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Torfmoorseestraße, 48477 Hörstel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
13905/987335/2025-12-05 11:35:04