4. Rinken Trailrun
Sat, May 9, 2026
72270 Baiersbronn
72270 Baiersbronn
Wettbewerbe
- 0.8k
- 5k Trailrun
- 5.1k Nordic walk
- 12k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.8 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Saarstraße 12, 72270 Baiersbronn
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Saarstraße 12, 72270 Baiersbronn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 215 meters |
| Time limit: | 1:30 hours |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 215m and descents with a total elevation loss of 215m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Saarstraße 12, 72270 Baiersbronn
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Saarstraße 12, 72270 Baiersbronn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:10 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5.1 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Saarstraße 12, 72270 Baiersbronn
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Saarstraße 12, 72270 Baiersbronn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 12 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 442 meters |
| Time limit: | 2:00 hours |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 442m and descents with a total elevation loss of 442m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Saarstraße 12, 72270 Baiersbronn
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Saarstraße 12, 72270 Baiersbronn
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
27870/983023/2025-10-25 17:35:05