Röntgenlauf Remscheid
Sun, October 25, 2026
42897 Remscheid
42897 Remscheid
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 21.1k Run/Walk/Nordic walk
- 26.2M
- 63k
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulzentrum Hackenberg, Hackenberger Str. 115
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulzentrum Hackenberg, Hackenberger Str. 115
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 21.0975 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulzentrum Hackenberg, Hackenberger Str. 115
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 635 meters |
| Maximum number of entries: | 400 starters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 635m and descents with a total elevation loss of 635m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulzentrum Hackenberg, Hackenberger Str. 115
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, October 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 63 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1050 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1050m and descents with a total elevation loss of 1050m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Schulzentrum Hackenberg, Hackenberger Str. 115
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
396/994592/2026-03-24 19:15:02