Run & Fun in Tuttlingen
June 27 - June 28, 2026
78532 Tuttlingen
78532 Tuttlingen
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 7.0k relay
- 11.5k Nordic walk
- 13.1M (relay)
- 13.1M
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:15 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 1.6 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.95 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 5-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 0.86 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:35 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:25 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Relay: | 3-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:25 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 13.109 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Relay: | 4-person relay |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat 13.109 miles loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Veranstaltungsgelände
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
TG Service GmbH
Stuttgarter Str.13
78532 Tuttlingen
Germany
Tel.: 07461 / 71504
Email: organisation@runundfun.de
Links: Official race info |
Website
Stuttgarter Str.13
78532 Tuttlingen
Germany
Tel.: 07461 / 71504
Email: organisation@runundfun.de
Links: Official race info |
Website
483/974933/2025-08-31 20:47:02