46. Sachsenlauf Coswig
01640 Coswig
- 5k
- 10k Hiking
- 11.8k Walk/Nordic walk
- 11.8k
- 18k Hiking
- 21.5k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 10 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 11.8 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:55 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11.8 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 18 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Sunday, June 21, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 21.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Coswig, Friedewaldstraße, Förderschulzentrum/Sporthalle
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
2974/975500/2025-09-06 10:45:02