Schildberglauf
September 2026
04859 Torgau
04859 Torgau
Wettbewerbe
- 2k
- 5k
- 6k Walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 2 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Torgau, Kurzwalder Str. 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Torgau, Kurzwalder Str. 2
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Torgau, Kurzwalder Str. 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Torgau, Kurzwalder Str. 2
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Torgau, Kurzwalder Str. 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Torgau, Kurzwalder Str. 2
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:20 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Torgau, Kurzwalder Str. 2
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Torgau, Kurzwalder Str. 2
Nearby accommodations
Contact
11734/979823/2025-10-03 10:31:03