Schwedenlauf
August 2026
23966 Wismar
23966 Wismar
Wettbewerbe
- 5.3k Walk
- 5.3k
- 10.2k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5.3 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wismar, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wismar, Marktplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 10 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 10 or older on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wismar, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wismar, Marktplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10.2 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 14 |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be 14 or older on race day.
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Wismar, Marktplatz
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wismar, Marktplatz
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
KreisSportBund Nordwestmecklenburg e. V.
Bürgermeister-Haupt-Straße 46
23966 Wismar
Germany
Tel.: 03841-3265880
Email: info@ksb-nwm.de
Link:
Website
Bürgermeister-Haupt-Straße 46
23966 Wismar
Germany
Tel.: 03841-3265880
Email: info@ksb-nwm.de
Link:
Website
5011/974789/2025-08-29 10:21:02