Seven Summits Siegen
57072 Siegen
- 25k
- 25k Hiking
- 26.2M
- 50k
- 50k Hiking
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 25 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 800 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Effertsufer, Eiserfelder Str. 8, 57072 Siegen, Deutschland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Effertsufer 105, 57072 Siegen, Deutschland
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 25 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 800 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Effertsufer, Eiserfelder Str. 8, 57072 Siegen, Deutschland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Effertsufer 105, 57072 Siegen, Deutschland
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1200 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Effertsufer, Eiserfelder Str. 8, 57072 Siegen, Deutschland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Effertsufer 105, 57072 Siegen, Deutschland
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 50 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Effertsufer, Eiserfelder Str. 8, 57072 Siegen, Deutschland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Effertsufer 105, 57072 Siegen, Deutschland
Race Overview
| Date: | Saturday, August 22, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 50 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1200 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Effertsufer, Eiserfelder Str. 8, 57072 Siegen, Deutschland
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Effertsufer 105, 57072 Siegen, Deutschland
Nearby accommodations
Contact
28441/993634/2026-03-17 21:33:05